SYNASC03 Pictures


SYNASC 2003 - Preliminary Program

Shortcut: 
Tuesday
, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday




Tuesday, 30.09.2003

16.00 - 20.00

Registration (West University, Room 045C)

17.30 - 19.30

Visit in the old town

Wednesday, 01.10.2003

08.00 - 09.00

Registration (West University, Room 045C)

09.00 - 09.10

Opening

09.10 - 10.00

Invited talk, Chair: Stefan Maruster 
B. Buchberger. Algorithm invention and verification by lazy thinking 

10.00 - 10.20

Coffee break

10.20 - 11.20

Automated reasoning, Chair: Bruno Buchberger
M. Marin, Temur Kutsia, Programming with Transformation Rules
Temur Kutsia Unification Modulo Flatness

11.20 - 11.40

Coffee break

11.40 - 12.40

Symbolic computing (I), Chair: Tudor Jebelean
M. Rosenkranz, Symbolic Solution of Simple BVPs on the Operator Level: A New Approach
A. Andreica, Defining Algebraic Categories in Mathematica

12.40 - 14.40

Lunch

14.40 - 15.30

Invited talk, Chair: Luminita State
A. M. Florea, Intelligent agents on the WEB

15.30 - 15.50

Coffee break

15.50 - 17.20

Multi-agent and fuzzy modeling, Chair: Adina-Magda Florea
A. Cicortas, V. Iordan, Incidents and Intervention Solved by Agents in Urban Transport Modeling
Gh. Petrov, Fuzzy regression models
M. Tomescu, Properties of fuzzy disjunction of n arity

17.20 - 17.40

Coffee break

17.40 - 19.10

Evolutionary and Neural Computing, Chair: Daniela Zaharie
L. State, C. L. Cocianu, V. Panayiotis, On the efficiency of a class of PCA algorithms in digital signal processing
R. I. Lung, D. Dumitrescu, Roaming optimization: A new evolutionary technique 
D. Dumitrescu, K. Simon, Genetic Chromodynamics for Designing RBF Neural Networks

Thursday, 02.10.2003

08.10 - 09.00

Invited talk, Chair: Bruno Buchberger
T. Ida, Constructing Origami on the Internet
09.00 - 09.20 Coffee break
09.20 - 10.50 Symbolic computing (II), Chair: Tetsuo Ida
Robert M. Corless, Laureano Gonzalez--Vega, Ioana Necula and Azar Shakoori, 
Topology determination of implicitly defined real algebraic plane curves
F. Etayo., L. Gonzalez--Vega., C. Tanasescu, Computing the intersection curve of two surfaces: The tangential case
S. S. Maris, An implementation of monomial Janet basis in Aldor
10.50 - 11.10 Coffee break
11.10 - 13.10 Parallel computing and distributed computing, Chair: Dana Petcu
Joanna Plazek, Tomasz Jurczyk, Jacek Kitowski, Comparison of hybrid programming models for the GMRES method
L. Szakacs, I. Chiorean, Automatic Derivation of a Systolic Algorithm for Sequences Comparison
A. Popa, Processor Interconnections in Cluster - An Algebraic Approach 

D. Petcu, A. Oprean, Constructing a grid portal 
13.10 - 14.50 Lunch
(14.50 - 19.00) (Satelite workshop: CAVIS - Computer Aided Verification of Information Systems)
14.50 - 15.40 Invited talk, Chair: Marius Minea
H. Veith, Model Checking: from Hardware to Software
15.40 - 16.00 Coffee break
16.00 - 17.00 Formal Verification, Chair: H. Veith
F. L. Tiplea, O. Oanea, Model Checking for Linear Time u-calculus and Extended Petri Nets 
D. Petcu, D. Dubu, Load Balancing in Parallel State Space Exploration
17.00 - 17.20 Coffee break
17.20 - 19.00 Short talks, Chair: F.L. Tiplea
N. Popov, T. Jebelean, A practical approach to verification of recursive programs in Theorema
L. Kovacs, T. Jebelean, Practical aspects of imperative program verification using Theorema
R. Marinescu, D. Ratiu: Detection of design problems in an industrial environment
I. Dragos, Automating Design Flaw Correction in Object-Oriented Systems
D. Ratiu, Time-based detection strategies
M. Lungu, G. Erzse, Optimizing PRODEOOS, a tool for detecting design problems
19.30 - 22.30 Workshop dinner

Friday, 03.10.2003

08.00 - 09.30



 

Numerical Computing, Chair C. Broyden
St. Maruster, On the projection methods for convex feasibility problem
I. Pavaloiu, E. Catinas, On the Chebyshev Method with Numerical Applications to the Eigenpair Problem 
R. Militaru, M. Popa, A fixed-point algorithm for the numerical resolution of the systems of nonlinear equations
09.30 - 09.50 Coffee break
10.00 - 12.00 Special event in honor of prof. dr. C. G. Broyden 
(Doctor Honoris Causa Ceremony), Chair: Stefan Maruster C. G. Broyden,  Brief History of the Krylov methods
12.00 - 14.00 Cocktail
14.00 - 14.50 Invited talk, Chair: Brigitte Trousse
C.Dichev, D.Dichev, Reusable and Shareable Digital Course Libraries
14.50 - 15.10 Coffee break
15.10 - 16.40 Knowledge management (I), Chair: Christo Dichev M.Arnoux, Y.Lechevallies, D.Tanasa, B.Trousse, R.Verde, Automatic Clustering for the Web Usage Mining 
A. Popovici, D. Popovici, The frequent pattern mining problem. A combinatorial approach 
C. Jichici, V. Negru, D. Pop, C. Sandru, E-learning content aggregation based on ontologies and learning objects quality
16.40 - 17.00 Coffee break
17.00 - 18.20 Round table: Distance learning in Computer Science and Mathematics (Moderators: C. Dichev, T. Ida, C. Holotescu)
18.20 - 18.30 Coffee break
18.30 - 19.30 Knowledge management (II), Chair: Viorel Negru
A. Kiss, Knowledge Representation: for Problem Solving or Information Storage?
L. Maruster, A.J.M.M. (Ton) Weijters, A. vad den Bosch, W. Daelemans, Discovering process models by rule set induction
19.30 - 19.40 Closing

Saturday, 04.10.2003

08.00 - 20.00

Social program

Copyright (C) 2001-2003 Department of Computer Science, email: synasc03@info.uvt.ro